Darmowa dostawa od 250 zł!

Poradnik napisowy

Poradnik napisowy

 

Wybranie najlepszego tytułu na okładkę albumu bywa nie lada wyzwaniem. Może uda nam się je ułatwić? W pierwszej części poradnika zebraliśmy nasze pomysły na napisy. W drugiej znajdziesz kilka rad technicznych.


"Hmm, co by tu napisać?"

Spodobał Ci się pomysł na album z własnym napisem. Chcesz, aby był to tytuł osobisty, dopasowany do okazji i zawartości albumu. Jeśli potrzebujesz odrobiny inspiracji - bardzo proszę, już podaję! :) Najłatwiej zacząć od okazji lub tematu zdjęć.

 

Albumy dla zakochanych

Przygotowywane dla siebie lub wręczane w prezencie z okazji ślubu, zaręczyn, różnych rocznic, ale też „tak po prostu”. Możemy zatytułować je, odnosząc się właśnie do okazji, np.: „Nasz Ślub”, „25 lat razem”, „Historia pewnej znajomości”.

Często wybieranym napisem są też imiona i data. To świetny koncept, jeśli album na przykład z naszymi zdjęciami ślubnymi dajemy w prezencie rodzicom czy dziadkom. Na własnym albumie lepszy od imion wydaje się napis „Nasz Ślub”, data może być jednak całkiem dobrym pomysłem ;)

A jeśli okazja lub tematyka zdjęć nie jest bardzo konkretna (albo zwykły tytuł wydaje Ci się zbyt pospolity)? Z pomocą przychodzą cytaty o miłości! Oto kilka z nich:

- fragment „Waszej” piosenki, może ta z pierwszego tańca? :)

- Każda historia o miłości jest piękna, ale nasza jest moją ulubioną

- Oto jest miłość: dwoje ludzi spotyka się przypadkiem, a okazuje się, że czekali na siebie całe życie (Victor de Lima Baretto)

- Wolę jedno życie z Tobą niż samotność przez wszystkie ery tego świata (J. R. R. Tolkien)

 

Każda historia o miłości jest piękna

 

 

Albumy dla dzieci

Galeria w telefonie większości rodziców w 90 procentach jest wypełniona zdjęciami potomstwa ;) Najciekawsze i najładniejsze z nich umieszczamy w albumach, tworząc sobie i dzieciom piękne pamiątki. Dlatego też albumy dziecięce są świetnym prezentem na właściwie dowolną okazję dla malucha, jego rodziców, ale i np. dla dziadków – wypełnione zdjęciami wnuków.

Tytuł na okładce możemy dostosować zarówno do konkretnego wydarzenia, np. „Chrzest Św. Marysi”, „Roczek Stasia” czy „Pierwszy rok Zosi”, jak i do bardziej ogólnych zdjęć: „Przygody Filipa”, „Świat Amelki” czy „Wakacje Franka”.

W tej kategorii również możemy wykorzystać różne aforyzmy i cytaty, na przykład:

- Dziecko jest chodzącym cudem: jedynym, wyjątkowym i niezastąpionym (Phil Bosmans)

- Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat (Janusz Korczak)

- Trzy rzeczy zostały z Raju: gwiazdy, kwiaty i oczy dziecka (Dante Alighieri)

 

 Trzy rzeczy zostały z raju...

 

 

Albumy uniwersalne

Wykorzystywane na wklejanie chronologicznie zdjęć bez specjalnej okazji, wręczane jako prezent dla całej rodziny, dla przyjaciół. Tutaj również możemy wybrać krótkie tytuły, takie jak: „Nasze wspomnienia”, „Kronika rodzinna”, „Nasza Księga Przygód” czy „Chwile nieulotne” albo dłuższe cytaty o zdjęciach i wspomnieniach:

- Najpiękniejszych chwil nie zaplanujesz, one przyjdą same

- Zdjęcia są biletem powrotnym do chwil, które minęły

- Jedno zdjęcie jest warte więcej niż tysiąc słów, wspomnienia są bezcenne

- Zdjęcia są jak wino - im starsze, tym cenniejsze

- Czasem nie przypuszczamy, jak ważna będzie chwila, dopóki nie powróci jako wspomnienie

- Najlepsze rzeczy w życiu to nie rzeczy

- Zbieraj wspomnienia, nie przedmioty

 

Zdjęcia są biletem powrotnym...

 

 

Sky is the limit!

Zarówno dla Twojej wyobraźni, jak i dla długości napisu :) Nie mamy ograniczeń liczby znaków. Ale… Na niektórych okładkach miejsce na napis jest w naturalny sposób ograniczone na przykład ramką lub sąsiadującą grafiką. Jeśli obawiasz się, że Twój napis nie zmieści się na wybranej okładce, napisz do nas przed zakupem. Przygotujemy i prześlemy Ci projekt rozmieszczenia tekstu.

 

 

Kreski, kropki i ogonki

Personalizowany album na zdjęcia jest pamiątką na całe życie. Warto więc szczególnie zadbać o poprawność napisu, aby nie zżymać się przy każdym spojrzeniu na album lub uniknąć niepotrzebnych kosztów wymiany okładki (o wręczeniu komuś w prezencie albumu z błędem w napisie nawet nie myślę!). Dokładne sprawdzenie imion, dat i innych informacji to podstawa. A co z mniej oczywistymi szczegółami?

Poprawny format daty. Jeśli w napisie chcesz umieścić datę, a w niej nazwę miesiąca, warto upewnić się, czy jest ona zapisana poprawnie. Czyli zawsze w dopełniaczu, np. 3 sierpnia, 15 kwietnia, 27 listopada. Najłatwiej zapamiętać odpowiednią formę, dodając sobie słowo „dzień”:

3 (dzień) sierpnia

Data zapisana jako 3 sierpień 2020 sugeruje, że w roku 2020 mamy aż trzy miesiące o nazwie sierpień i to jest trzeci z nich ;)

Pozostając jeszcze w temacie nazw miesięcy – piszemy je zawsze małą literą (no chyba, że są na początku zdania ;) ), inaczej niż w języku angielskim czy niemieckim.

Nieco Ą, Ę. Przy wpisywaniu tekstu do wygrawerowania szczególną uwagę  znakom diakrytycznym, czyli ogonkom, kreseczkom i kropeczkom przy odpowiednich literach. Kiedy piszemy na klawiaturze, łatwo je zgubić, a chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że są ważne. W końcu to dość istotne, czy kupujemy album Czekając na Maję, czy Czekając na maje (bo lubimy wiosnę ;)).

NIELKIMI czy małymi literami? Czasami szczególnie ważną treść chcemy zapisać drukowanymi literami. Tymczasem w wielu ozdobnych fontach, które wykorzystujemy na okładkach, duże litery są tak dekoracyjne, że kilka umieszczonych obok siebie nie wygląda dobrze, a napis staje się nieczytelny, tak jak na poniższych przykładach:

 

Duże ozdobne litery obok siebie

 

Jeśli zależy Ci na tekście zapisanym drukowanymi literami, w wizualizacji przesyłanej po zakupie możemy zaproponować inny font niż w oryginalnym projekcie.

 

Mam nadzieję, że choć trochę Ci pomogłam w wyborze świetnego napisu na album :)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl